بازار خرید و فروش ملک، از جمله بازارهایی بوده که نسبت به بقیه بازارهای مالی، از نوسان کمتری برخوردار است. تکانه‌های قیمت در این بازار تحت تأثیر عوامل مختلفی در بازه‌های زمانی گوناگون رخ می‌دهد. برخلاف سایر کسب و کارها که دریافت سود از کالا فقط به واسطه افزایش قیمت با گذر زمان امکان‌پذیر است، کسب سود در بازار مسکن از راه‌های مختلفی مثل رهن و اجاره، بازسازی و نوسازی و ساخت‌وساز صورت می‌گیرد.

فعالیت در حرفه املاک باعث می‌شود که شخص با مبالغ زیاد پول سروکار داشته باشد. به همین خاطر نحوه مدیریت معاملات، حائز اهمیت است. حسابداری املاک این قابلیت را به‌ وجود می‌آورد تا با بررسی سوابق مالی و پیش‌نویس گزارش‌ها، مدیران املاک در جهت بودجه‌بندی، مدیریت مالی و توسعه کسب و کار،کوشا باشند. در حسابداری مالی، اسنادی مانند اجاره نامه‌ها، برآورد هزینه‌ها و گزارش‌های سالانه کسب و کار شخص، برنامه‌ریزی، سرمایه‌گذاری و گزارش مالیاتی مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرند.

با ارائه این مقاله و برگزاری دوره‌های آموزشی مشاور املاک، اینجا هستیم تا ضمن شرح فواید داشتن حسابداری در املاک، به ارائه بهترین نرم‌افزار‌های مالی نیز بپردازیم.

تهیه گزارش مالی

یکی از پارامتر‌هایی که در حسابداری مالی موجود بوده گزارش مالی است، در واقع گزارش مالی برای شرح انعکاس معاملات، فرایندها و تراکنش‌های رخ داده در دفتر املاک استفاده می‌شوند.

پارامترهای گزارش مالی

در تهیه گزارش مالی، پارامترها و مولفه‌هایی مورد بررسی قرار می‌گیرند که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

 • ترازنامه: در واقع وضعیت مالی شرکت، اعم از بدهی‌ها، دارایی‌ها و حق و حقوق کارمندان و صاحبان سهام را در یک نقطه زمانی مشخص، نشان می‌دهد.                                       ترازنامه وضعیت مالی شرکت‌ها را در نقطه‌ای از زمان گزارش می‌کند و شامل دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام است. در ادامه اقلام مهم‌تر از نامه را بیان کردیم: ( لازم به ذکر است که ترازنامه دارای دو مولفه و پایه اصلی است )
 • دارایی‌ها: در واقع منابع و مراکزی هستند که طبق مبادلات گذشته به‌دست آمده(جهت سرمایه‌گذاری) و توقع می‌رود که در بازه زمانی کنونی تا نقطه‌ای در آینده‌ برای دفتر سودآور باشد مثل خرید ملک برای بازسازی.
 • بدهی‌ها: عوامل کسر بودجه‌ای هستند که در گذشته ایجاد شده که به وسیله مرتفع ساختن آن‌ها منابع مالی کاهش میابد.
 • صورت سود و زیان: صورت عملیات شرکت یا صورت درآمدها نام دیگر این اصل است که به گزارش و تحلیل درآمدها و بدهی‌های یک دفتر املاک در بازه زمانی خاص می‌پردازد، ( فرمول محاسبه صود زیاد = هزینه‌ها – درآمد) که اگر عدد به دست آمده مثبت باشد یعنی دفتر املاک سودمند بوده و اگر منفی باشد، ضرر کرده است.

مدیریت هزینه

با تهیه گزارش مالی، به نقطه مدیریت هزینه خواهید رسید، یعنی برنامه‌ریزی و کنترل بودجه املاک. مدیریت هزینه به بررسی، گردآوری و طبقه‌بندی اطلاعات موجود در گزارش مالی کمک می‌کند که موجب برنامه‌ریزی، کنترل، آینده‌نگری و تصمیم‌گیری درست برای ریسک منطقی و سرمایه‌گذاری‌های املاک می‌شود.

ضرورت حسابداری در املاک

اکثریت مشاغل( تقریبا بیش از 70 درصد) به‌دلیل نداشتن مدیریت مالی در دو سال اول فعالیت خود و طبع آن، عدم وجود دیدگاه مناسب از سود و زیان و آینده مالی خود ورشکسته می‌شوند اما حضور یک نرم‌افزار حسابداری در کسب و کار موجب به‌دست آوردن اطلاعات مالی و تحلیل آن‌ها شده پس حسابداری مالی باعث افزایش سوددهی و رونق شغلی فرد می‌گردد.                                

ویژگی‌های نرم‌افزار حسابداری املاک

ویژگی‌های آن به شرح زیر است؟

 • صادر کردن برگه بازدید از ملک و ثبت فرایندهای خرید، فروش و اجاره ملک
 • امکان ارائه گزارش‌های مالی‌ مثل صورت‌حساب سود و زیان، ترازنامه و…
 • امکان تعریف کاربر و اختصاصی سازی نرم‌افزار و دسترسی به قسمت‌های مختلف آن
 • امکان جست‌وجو بر اساس فیلدها و تعرفه‌های مختلف به دو شکل معمولی و پیشرفته
 • ارسال SMS از طریق نرم‌افزار و جذب مشتری بصورت یکپارچه
 • امکان ثبت و گزارش‌گیری انواع تراکنش‌ها و عملیات صندوق، بانک‌ها، دریافتی‌ها، خرج کرد.
 • امکان طبقه‌بندی مشتری‌ها، منطقه‌بندی املاک، ملک‌های درخواستی و فایل‌های موجود، البته با تفکیک آن‌ها بر اساس فروشی، اجاره، ویلایی و آپارتمانی بودن آن‌ها
 • تهیه آرشیو تصاویر از فایل‌های موجود

معرفی چند نرم‌افزار حسابداری املاک

نرم‌افزارهای حسابداری موجود در بازار، هم به‌صورت رایگان و هم با پرداخت هزینه در اختیار مشاغل قرار می‌گیرد که در این قسمت قصد بر ارائه چند نرم‌افزار حسابداری دارد:

 • کاکتوس: یکی از نرم‌افزارهای رایگان حسابداری، کاکتوس است که مشاورین املاک برای مدیریت فعالیت‌های مالی خود از آن استفاده می‌کنند. کاکتوس، ابزاری فارغ از محدودیت زمانی است و به کاربران این فرصت را می‌دهد تا در هر قسمت ۵۰ فیلد را بصورت تست ثبت کند.
 • آرین سیستم: یکی دیگر از ابزارهای رایگان حسابداری است که برای آژانس‌های املاک کوچک و متوسط کاربرد دارد. دارای قابلیت‌هایی مانند مدیریت کدینگ پیشرفته،‌ بررسی سود و زیان، گزارش‌های مالی، مدیریت دریافتی‌ها و پرداخت‌ها است.
 • هلوب: نرم‌افزاری حسابداری است که تحت وب بودن آن، موجب شده از سایر ابزارهای حسابداری متمایز شود، چراکه این فرایند باعث می‌گردد که استفاده از آن دارای محدودیت زمان و مکان نباشد و شما در هر نقطه‌ای از جهان بتوانید از هلوب استفاده کنید.

حسابداری ملک

سخن آخر

در این مطلب شما را با فواید بی‌شمار اعمال و وجود حسابداری در آژانس املاک خود آشنا نمودیم زیرا هدف ما رونق کسب و کار و پیشرفت شماست که به‌وسیله نرم‌افزارهای حسابداری و تحلیل‌های مالی‌ که انجام می‌دهید، این امر تحقق می‌یابد.

سوال داری شمارتو بذار

هر سوالی داری بپرس حداکثر تا پایان وقت اداری امروز بهت زنگ میزنیم

برای دوستات بفرست

مدرک کارشناسی املاک

مدرک کارشناسی املاک چیست؟

اگر شما هم می‌خواهید با اطلاعات کامل و به صورت آکادمیک وارد شغل مشاوره املاک شوید، چاره‌ای جز شرکت در دوره‌های آموزشی ندارید. با شرکت در یک دوره آموزشی جامع و کامل که توسط مجموعه آموزشی معتبر برگزار می‌شود موفق به اخذ مدرک املاک شده و کار خود را به صورت حرفه‌ای آغاز خواهید کرد. مجموعه ما دوره‌هایی با سرفصل‌هایی کامل به دانشجویان ارائه می‌کند و پس از اتمام دوره به شما مدرک کارشناسی املاک اهدا می‌شود.

توضیحات بیشتر »
تغییر دکوراسیون

روش های کم هزینه برای تغییرات ساختمان

شاید با شنیدن، ایجاد تغییرات در ساختمان اولین مطلبی که به ذهن شما خطور می‌کند هزینه‌های بالای آن باشد. اما باید گفت که لزوما ایجاد تغییرات در ساختمان همیشه هزینه بر نبوده بلکه می‌توانید با به کار بردن روش‌هایی که هزینه کمی را در بر دارند به تغییر دکوراسیون بپردازید. در برخی از آموزش‌های تخصصی آکادمی آموزش املاک ابراهیمی که بیشتر برای مدیران و مشاوران املاک برگزار می‌گردد به معرفی روش‌های کم هزینه برای تغییرات ساختمان پرداخته می‌شود.

توضیحات بیشتر »
مدیر قرارداد

مدیر قرارداد خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

یکی از مهارت‌هایی که باید به عنوان یک مدیر مشاوره املاک با آن آشنایی و حتی در آن تبحر داشته باشید، نحوه تنظیم قرارداد است. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در دوره آموزشی مدیر قرارداد شرکت کرده و سپس به صورت حرفه‌ای این کار را انجام دهید.
در واقع آموزش مدیر قرارداد یکی از مهم‌ترین و اصولی‌ترین مواردی است که باید به صورت جدی به آن فکر…

توضیحات بیشتر »
سبد خرید

اگر در ارتباط با دوره های آنلاین و حضوری آکادمی سوال داری

شمارتو بزار :

Call Now Button