یکی از مباحثی که هنگام خرید ملک و آپارتمان برای مشتریان از موضوعات حائز اهمیت به شمار می‌آید، وجود بالکن و تراس در یک خانه محسوب می‌گردد. جالب است، برخی از کلمات در میان عامه مردم بدون در نظر گرفتن معنای واقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به خصوص کلماتی مانند تراس و بالکن که هر دو وارد زبان فارسی شده‌اند و اکثراً این دو کلمه را با هم اشتباه می‌گیرند اما در واقعیت و در علم معماری، تفاوت بالکن و تراس مشخص است. به طور کلی هر دوی این عبارات برای ایجاد ارتباط با فضای بیرون از خانه ساخته می‌شوند ولی شفاف‌سازی تفاوت‌های این دو از هم در معقوله خرید آپارتمان خالی از لطف نیست که در این مطلب به این مهم پرداخته می‌شود.

اهمیت تشخیص تراس و بالکن از یکدیگر

هنگامی که مشاوران املاک می‌خواهند مشخصات یک ملک را برای مشتری خود تشریح کنند و از مزایای خرید یا اجاره یک آپارتمان صحبت کنند، خوب است از پیش به درستی با مفاهیم و معنای درست کلمات تخصصی حرفه خود آشنا باشند. تفاوت بالکن و تراس یکی از آن مواردی است که گرچه برای عامه مردم یک منظور دارد اما مشاور املاک باید آن‌ها را در جای درست خود استفاده کند. این مسئله علاوه بر آن که سطح اطلاعات و اعتماد‌به‌نفس مشاور املاکی را بالا می‌برد، تاثیر زیادی بر جذب و علاقه‌مند کردن مشتریان و خریداران به آن بنگاه دارد زیرا همچنان که کشف مفاهیم جدید برای همگان جذاب است، مشتری از این که دفتر املاک مورد‌نظر ریزبینانه شباهت‌ها و تفاوت‌های اصطلاحات معماری و مربوط به ملک را می‌شناسد، حس اعتماد بیشتری به آن مجموعه پیدا می‌کند.

بالکن و تراس در آپارتمان مسکونی

معادل فارسی کلمه بالکن ایوانک است. ایوانک یا بالکن به قسمتی از آپارتمان تلقی می‌شود که مساحت آن در مساحت کلی ساختمان محاسبه شده است یعنی بالکن قسمتی از فضای اصلی خانه محسوب می‌گردد. تفاوت بالکن و تراس فقط به این نکته ختم نمی‌شود بلکه بالکن‌ها فضایی دارای سقف هستند و حداقل یک قسمت مشرف به فضای بیرون دارند. اکثر بالکن‌ها مسقف بوده و درب ورودی آن به سالن پذیرایی یا یکی از اتاق‌ها باز می‌شود. بالکن دارای یک دیوار محافظ است و برخی از افراد کل آن را با شیشه یا نرده می‌پوشانند.

تراس نیز که در زبان فارسی، بهار‌خواب معادل‌سازی شده است همانطور که از نامش بر‌می‌آید جهت بهره‌گیری از هوای مطلوب روزها و شب‌های معتدل است. تراس برخلاف بالکن سقف ندارد ولی برخی از افراد برای جلوگیری از مزاحمت نور خورشید آن را سرپوشیده می‌کنند. همچنین در تفاوت میان بالکن و تراس نکته‌ای که مورد توجه قرار دارد، حساب نشدن مساحت تراس در مساحت کلی آپارتمان است. این محیط جزو مشاعات ساختمان به شمار می‌آید. در حالت کلی تراس روی سطح صاف یا سقف خانه قرار می‌گیرد و از اندازه بزرگ برخوردار است که با دیوارهای بلند حفاظت می‌شود.

تفاوت بالکن و تراس

پس از تعریف درست مفاهیم تراس و بالکن در زبان فارسی و پرداخت به تمایزهای آن‌ها، در این بخش به لیست کردن کلی انواع تفاوت بالکن و تراس می‌پردازیم:

  • اندازه و مساحت

بالکن‌ها به طور قابل‌توجهی مساحت کمتری نسبت به تراس‌ها دارند. با توجه به اندازه وسیع تراس، از آن برای دورهمی و مهمانی در فضای باز استفاده می‌گردد اما بالکن‌ به دلیل محیط باریک و کوچک برای درست کردن یک فضای سبز کوچک یا نهایت یک شام دو‌نفره مناسب خواهد بود. همچنین اصلی‌ترین تفاوت بالکن و تراس این مورد تلقی می‌شود که مساحت بالکن در اندازه کل خانه منظور شده است ولی تراس از مشاعات ساختمان محسوب می‌گردد.

  • معماری ظاهری

تراس در واقع بخشی جدا از ساختمان است که مسقف نیست و فضای بیرون آپارتمان به شمار می‌آید. همچنین سطح آن معمولا سنگ‌فرش یا کاشی است و به عنوان فضای نشیمن مورد استفاده قرار می‌گیرد اما بالکن بخشی از آپارتمان است که مسقف بوده و از ۱ تا 3 جهت به فضای بیرون اشراف دارد. در این فضا می‌توان علاوه بر سنگ‌فرش و کاشی از ساختار چوبی نیز استفاده کرد و برای موارد تزیینی چون گل و گیاه مورد توجه است. از دیگر تفاوت بین بالکن و تراس در بخش معماری می‌توان به وجود درب بالکن در سالن پذیرایی یا اتاق خواب اشاره کرد، در حالی‌که تراس معمولاً با ارتفاع کمی از زمین ساخته می‌شود و دربی رو به راهرو یا سالن دارد.

بالکن

نتیجه گیری

باوجود تفاوت بالکن و تراس، هر دوی این مفاهیم در خانه‌های ایرانی کاربرد بسیار زیادی دارند. بسیاری از افراد با ‌آن‌ که تفاوت‌های میان این دو را می‌شناسند باز هنگام صحبت، آن‌ها را جای هم استفاده می‌کنند. دسته‌ای از افراد که باید همواره این کلمات را در جای درست خود به کار برند مشاوران املاک هستند زیرا این اصطلاحات، مفاهیم پایه شغلی آنان است. سایت مشاور املاک متشکل از کارشناسان حرفه‌ای حوزه ملک ضمن آشنا‌کردن مشاوران با دانش شغل املاک، محیط مناسبی برای کسب اطلاعات در مورد ملک و سرمایه‌گذاری منطقی و اصولی به شمار می‌آید. 

سوال داری شمارتو بذار

هر سوالی داری بپرس حداکثر تا پایان وقت اداری امروز بهت زنگ میزنیم

برای دوستات بفرست

اولین هفته کاری شغل مشاوری املاک

نکات اولین هفته کاری در مشاوری املاک

اگر به دنبال شغلی پر‌درآمد هستید، فقط کافی است سری به سایت‌های مختلف گوگل بزنید تا با شغل مشاوری املاک در این فهرست روبرو شوید. به همین منظور اکثر افراد به این شغل پر‌درآمد و هیجان‌انگیز روی می‌آورند؛ حال می‌خواهد شغل اصلی آن‌ها باشد یا شغل دومشان…اگر شما هم قصد دارید وارد این حوزه کاری شوید، قطعا با این سوال روبرو می‌شوید که در اولین هفته کاری شغل مشاوری املاک باید به چه نکاتی توجه کرد؟! گفتنی است که این نکات تمامی جوانب شغل مشاوری املاک را در بر می‌گیرد.

توضیحات بیشتر »
مشاور املاک و مستغلات

دوره آموزشی املاک و مستغلات

در دنیای امروز صنعت املاک و مستغلات یکی از صنایع پر درآمد و پر رقابت است، اما برای دستیابی به موفقیت در این صنعت و تبدیل شدن به مشاور املاک، باید بیش از شانس اطلاعات گسترده‌ای در این حوزه داشته باشید. ما در این مقاله به بررسی چگونگی آموزش املاک و مستغلات و نقش آن در رسیدن به موفقیت در این صنعت می‌‌پردازیم…

توضیحات بیشتر »
مجوز املاک

چگونه می‌توانیم برای اخذ مجوز دفتر املاک اقدام کنیم؟

اگر می‌خواهید دفتر املاک خود را تأسیس و فعالیتتان را آغاز کنید پس از تهیه ملک باید برای اخذ مجوز اقدام کنید. در این مطلب به بررسی مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز دفتر املاک می‌پردازیم. مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز دفتر مشاوره املاک برخی از مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز دفتر املاک به شرح ذیل است:

توضیحات بیشتر »
سبد خرید

اگر در ارتباط با دوره های آنلاین و حضوری آکادمی سوال داری

شمارتو بزار :

Call Now Button