امروزه با وجود مشکلات اقتصادی در جامعه، خرید ملک که قسمت عمده‌ آن خانه است کمی سخت شده است. وقتی یک فرد یا خانواده قدرت خرید پیدا می‌کند، اولین دغدغه‌ای که مدنظر دارد قیمت منصفانه است. در واقع هر فردی چه خریدار، چه فروشنده و حتی کسی که قصد خرید و فروش ندارد قیمت اصلی ملک برایش اهمیت دارد. دلیل این مهم به این بر‌می‌گردد که فرد گاها با تمام سرمایه و اندوخته‌ یک عمر زندگی وارد معامله می‌شود و نگرانی مربوط حق اوست. قیمت گذاری ملک، با توجه به شرایط بازار به یک کارشناس خبره و مورد اطمینان نیاز دارد تا آگاهی لازم را داشته باشد.

 این موضوع در مورد اجاره‌ ملک نیز مصداق دارد، یعنی یک فرد باید از لحاظ قیمت بر اوضاع واقف باشد و بداند چگونه وارد معامله شود، خواه مالک باشد، خواه مستاجر. در ادامه با ما همراه باشید.

نحوه‌ قیمت گذاری ملک

برخلاف تصور بعضی از افراد با استناد به مثل معروف: چهار دیواری اختیاری، که گمان می‌کنند قیمت گذاری ملک دست خودشان بوده باید گفت، این تصور کاملا اشتباه است. این کار به متغیرهای مختلفی وابسته می‌باشد، بنابراین به یک روش حرفه‌ای و دقیق نیاز داریم که به یک قیمت منصفانه برسیم.

کارشناسی ملک یعنی مجموعه‌ تخصص، تحقیق، تجربه، وجدان کاری و در جریان اخبار به‌روز ملک بودن، از عهده‌ فردی متعهد و مدیر بر‌می‌آید. وظیفه کارشناسی و قیمت گذاری ملک بر عهده مشاور املاک است، زیرا فروشنده و خریدار هردو سرمایه‌‌ خود را هرچند در جریان قیمت باشند، باز در اختیار املاک می‌گذارند.

آشنایی با نکات مهم در قیمت گذاری ملک

در قیمت گذاری ملک، عوامل و متغیرهای مختلفی دخیل هستند، در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

موقعیت ملک

موقعیت، محله یا لوکیشن ملک تاثیر خود را بدین گونه روی قیمت ملک می‌گذارد که، اگر دو ملک از هر لحاظ شرایط یکسانی داشته اما در دو لوکیشن متفاوت باشند، تفاوت قیمت از زمین تا آسمان می‌شود. به عنوان مثال موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی، در محله‌ شلوغ و پرترافیک بودن، نزدیک بودن مسجد، مدرسه یا بیمارستان نزدیک آن ملک، ویژگی‌ها و سطح مردم آن منطقه، حتی شرایط کوچه‌ای که ملک در آن قرار دارد بر قیمت تاثیرگذار است.

سند ملک

یکی از آیتم‌هایی که در اولین قدم بعد از پیشنهاد یک ملک برای خرید به چشم می‌‌خورد، نوع سند آن است. یعنی اگر ملک دارای سند است، آیا نوع آن شخصی ششدانگ، اوقافی، تعاونی، مشاع و … است؟ هرکدام از انواع سند تاثیر مستقیم بر قیمت ملک دارد.

ظاهر ملک

ظاهر ملک، خود دارای بخش‌های مختلفی است، اگر ملک مورنظر ساختمان یا خانه باشد، نکات زیر قابل اهمیت است:

  • متراژ: مساحت یک ملک عامل تاثیرگذار در قیمت آن است. به زبان عامیانه چندمتری بودن ملک اهمیت دارد.
  • سال ساخت: بسته به اینکه چند سال از ساخت یک ساختمان می‌گذرد قیمت تغییر می‌کند و بنای کلنگی قیمت کم‌تری دارد. در آپارتمان‌های قدیمی‌ساز که حدود 15 سال به بالا از عمر آن‌ها می‌گذرد، به دلیل استهلاک، ساخت واحد مورد توجه نیست و میزان سهم واحد از کل عرصه یا زمین مهم‌تر است.
  • خریدار باید ملک را از بابت خوش نقشه بودن، متریال ساخت، نورگیر بودن، تراس، چشم انداز، درب ورود و خروج، ‌طبقه‌ چندمی بودن و فاکتوهای دیگر بررسی کند و تک تک این عوامل برقیمت تاثیرگذار هستند.
  • مشاعات: بَر ملک (یا همان عرض زمین) که حاشیه‌ ملک محسوب می‌شود و هرچه بیشتر باشد ملک خوش‌فروش‌تر است. آسانسور، پارکینگ، نمای ساختمان، انباری در صورت وجود، بسته به کیفیت در قیمت دخیل هستند. قسمت‌های مشترک دیگر مثل راه پله، پشت بام به‌طور غیرمستقیم در فروش ملک تاثیر دارند.

باید دقت داشت که اگر ملک موردنظر زمین، باغ، مغازه یا خانه‌ ویلایی باشد، به صورت کلی در قیمت گذاری از مواردی که ذکر شد برای خرید و فروش استفاده می‌گردد.

قیمت گذاری ملک

نتیجه گیری

حال که نکات تاثیرگذار در قیمت ملک را می‌دانیم، سوال این است مجموعه‌ این عوامل چگونه قیمت نهایی را مشخص می‌کند؟ اطلاعات جمع‌ آوری شده از عوامل درونی و بیرونی دخیل در ملک و روش‌های تخمین قیمت به کارشناس این امکان را می‌دهد که، به تحلیل و تفسیر بپردازد. معمولا قیمت ملک نوساز استخراج و تمام فاکتورهای ملک موردنظر در آن اعمال، سپس نتیجه با بازار واقعی مقایسه و قیمت نهایی مشخص می‌شود.

تیم حرفه‌ای مشاور املاک، همواره در تلاش است تا دغدغه‌ به حق افراد، در مواجهه با خرید یا فروش ملک را مرتفع کند. این تیم همچنین می‌تواند موارد خرید متنوع و قابل اطمینانی را به خریدار پیشنهاد دهد. مشاور املاک با توجه به شرایط کلی اقتصادی جامعه، بهترین مشاوره‌ تخصصی در خصوص قیمت گذاری ملک را توسط تخصص خود ارائه می‌دهد.

سوال داری شمارتو بذار

هر سوالی داری بپرس حداکثر تا پایان وقت اداری امروز بهت زنگ میزنیم

برای دوستات بفرست

فایلینگ املاک

سیستم فایلینگ املاک چیست؟

اگر بخواهید حرفه مشاوره املاک را به صورت کاملاً حرفه‌ای دنبال کنید و آن را به پول‌سازترین شغلی که تا کنون داشته‌اید، تبدیل نمایید چاره‌ای ندارید جز اینکه از سیستم فایلینگ املاک استفاده نمایید. قبل از معرفی این سیستم کمی شما را با فایل و انواع آن در املاک و مستغلات آشنا می‌کنیم و سپس مسیری هموار برای فایل‌سازی به شما معرفی می‌کنیم. شک نکنید که یکی از تفاوت‌های افراد موفق و ناموفق با یکدیگر….

توضیحات بیشتر »
زبان بدن مشاور املاک

نقش زبان بدن در مشاور املاک

اگر در زمینه مشاور املاک فعالیت می‌کنید و از نقش زبان بدن در مشاور املاک آگاهی ندارید، پس مطالعه این مطلب را از دست ندهید و تا انتها همراه ما باشید.

ازجمله مهارت‌های مهم که مشاوران املاک بایستی به آن دست یابند، مهارت زبان بدن است. با کسب این مهارت و تکیه بر آن، مشاوران املاک قادر خواهند بود تا به مشتری‌های خود مشاوره مناسب داده و خود را به عنوان یک مذاکره‌کننده خوب در دیدگاه مردم جلوه دهند.

توضیحات بیشتر »
راه اندازی دفتر املاک

برای راه اندازی یک دفتر املاک مدرن به چه چیزهایی نیاز داریم؟

امروزه یکی از مشاغل پردرآمد املاک است و افراد زیادی به فعالیت در آن روی آورده‌اند. برای ورود به این شغل ابتدا از تمام جهات آن را بررسی کرده سپس برای آن اقدام کنید. راه اندازی دفتر املاک منوط به داشتن مجوز و اقداماتی دیگر بوده که باید تمامی مراحل طی شود. فرد شاغل در این شغل مشاور املاک نامیده می‌شود که در زمینه ملک تخصص و دانش بالایی دارد. مشاور املاک ملک‌های مناسب را پیدا کرده و…

توضیحات بیشتر »
سبد خرید

اگر در ارتباط با دوره های آنلاین و حضوری آکادمی سوال داری

شمارتو بزار :

Call Now Button