با توجه به اینکه امروزه بازار ملک بسیار پر‌رونق است افراد زیادی تمایل دارند اطلاعات کاربردی و مفیدی را درباره کارگزاری املاک داشته باشند، بنابراین تلاش کردیم تا مطالب مفیدی را در این رابطه بیان کنیم.

مشاور املاک با کارگزار املاک چه تفاوتی دارد؟

یک کارگزار موفق دوره‌های مرتبط با حرفه‌ خود را گذرانده است در نتیجه دانش و اطلاعات بیشتری در حوزه خرید و فروش املاک دارد. معمولا یک کارگزار املاک با چندین مشاور ملکی برای  تاسیس و مدیریت بنگاه خود مشورت و همکاری می‌کند. البته زمینه برای تاسیس املاک و مدیریت مستقل آن نیز وجود دارد. در یک تقسیم‌بندی کلی کارگزاران املاک به 4 گروه تقسیم می‌شوند که به بررسی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.  

مشاوران فروش

نمایندگانی که به صاحبان ملک یا زمینی که قصد فروش یا اجاره دارند اطلاعات لازم را ارائه می‌کنند مشاوران فروش می‌گویند. این دسته از افراد در مجموعه مدارک خود تعدادی ملک یا زمین برای فروش و یا اجاره دارند. همچنین مسئولیت دیگر آن‌ها کمک به خرید مناسب ملک یا زمین به افراد مختلف است.

مشاوران خرید

این دسته از افراد متخصص در حوزه ارائه اطلاعات درباره تاثیر ویژگی‌های ملک روی قیمت آن دارد. در واقع مشاوران خرید جزئیات زمین یا ملکی که مورد نظر مشتریان است را به آن‌ها ارائه می‌دهد.

مشاوران دو طرفه

زمانی که مشاور موردنظر به هر دو طرف خریدار و فروشنده در یک معامله مشاوره می‌‌دهد مشاوره دو طرفه می‌گویند. حضور این مشاور باعث می‌شود معاملات ملکی، منصفانه برای هر دو طرف باشد. ضمن اینکه باعث ایجاد نمایندگی دو طرفه در یک کارگزاری می‌شود.

 کارگزاران معاملات

کارگزاران معاملات در واقع نماینده خریدار یا فروشنده نبوده اما به هر دو طرف یعنی خریدار و فروشنده کمک می‌کنند. این دسته از افراد مسئولیت بررسی صحت اسناد قانونی املاک و تنظیم آن را دارند تا منجر به یک معامله منصفانه با سود کلان برای خریدان شود. در واقع کارگزاران املاک نقش بسیار مهمی در بررسی قانونی توافق‌نامه موجود در معاملات ملکی دارند برای اینکه خریدار و فروشنده متضرر نشود.

دانش‌های لازم برای کارگزار املاک

همانطور که می‌دانید موفقیت در هر حرفه و یا کار نیازمند تلاش و برخورداری از دانش کافی است، بنابراین برای یک کارگزار املاک موفق نیز داشتن دانش لازم ضروری است. این اطلاعات شامل موارد زیر می‌شود:

  • امروزه استفاده از فنون بازاریابی امری بسیار ضروری برای موفقیت در هر شغلی است. با توجه به این توضیح برخورداری از اصول و دانش‌های متفاوت برای ارائه کالا و خدمات نقش ویژه‌ای دارد. همچنین یک کارگزار باید روش‌ها و سیستم‌های کنترل فروش را برای داشتن سود کلان بداند.
  • برخورداری از دانش و مهارت کافی برای ارزیابی و تشخیص نیاز‌های مشتریان و ارائه خدمات بر اساس آن برای کارگزاران املاک امری بسیار لازم و ضروری است. همچنین این دسته از افراد باید برای افزایش کیفیت ارائه خدمات‌ به مشتریان تلاش کنند.
  • یک کارگزار املاک برای ارائه مناسب خدمات و اداره امور بنگاه و معاملات ملکی باید تسلط مناسبی به زبان فارسی، املای کلمات، معانی، ساختار و محتوا، املای صحیح و قواعد زبان فارسی داشته باشد.
  • داشتن مهارت‌های مربوط به اداره صحیح منابع انسانی، دانش کسب و کار، علم مدیریت مطابق با اصول و برنامه‌ریزی صحیح از جمله مهم‌ترین دانش‌های مربوط به کارگزاران املاک است که باید برای ارتقا آن تلاش کنند.
  • کارگزار موفق باید سیستم‌های اداری و مدیریتی را بشناسد تا توانایی رسیدگی به امور دفتری مربوط به بنگاه و معاملات ملکی را داشته باشد. همچنین به نرم افزار‌های واژه‌‎پردازی، نسخه‌برداری، تند نویسی مسلط باشد.

یک کارگزار املاک به چه مهارت‌هایی احتیاج دارد؟

 

یکی از مهم‌ترین مهارت‌های لازم برای موفقیت در شغل کارگزاری املاک سخن‌وری است. داشتن این مهارت به کارگزار کمک می‌کند تا ارتباط مناسب‌تری را با خریدار و فروشنده داشته باشد ضمن اینکه اطلاعات لازم را با لحن و اصول بهتری انتقال دهد تا طرفین از روند  معامله خود رضایت داشته باشند.

مهارت متقاعد‌سازی یک از مهم‌ترین توانمندی‌های لازم برای کارگزار املاک شناخته شده است. اهمیت این مهارت برای این بوده که اگر معامله‌ای دچار مشکل شود شخص می‌تواند دیدگاه و یا رفتار خریدار را تغییر دهد و در نتیجه معامله سودآوری را داشته باشد. گزارش‌های بسیار زیادی برای شغل کارگزاری املاک نوشته شده است که مطالعه آن‌ها باعث افزایش تبحر این دسته از افراد برای داشتن یک معامله ملکی موفق و جلب رضایت مشتریان می‌شود.

مهارت گوش دادن فعال یک هنر بسیار ارزشمند و در عین حال سودآور برای کارگزاران املاک است. زمانی که شخص بدون قطع کردن حرف طرف مقابل به صحبت‌های او گوش کند. همچنین زمان مناسب پرسیدن سوال را بداند می‌تواند احساس خوشایند احترام و توجه را به شخص گوینده انتقال دهد که این عامل باعث جذب مشتریان می‌شود. همچنین گوش کردن فعالانه کارگزار املاک باعث ایجاد حس اعتماد، تشخیص درست و بررسی نیاز واقعی مشتریان و در نتیجه ارائه خدمات مناسب‌تر می‌شود.

کارگذاری املاک

نتیجه گیری

در این مطلب تلاش کردیم تا اطلاعات مناسبی را درباره کارگزاری املاک و انواع آن، توانمندی‌ها و مهارت‌های لازم برای یک کارگزار موفق با برخورداری از حداکثر سود و درآمد مالی در اختیار شما مخاطبان محترم قرار دهیم تا با رمز و راز درخشش در این شغل پر درآمد آشنا شوید.

ضمن اینکه باید بگوییم شغل مشاور املاک نیز مانند سایر مشاغل دنیا با توجه به عوامل مختلف مانند موقعیت مکانی بنگاه، سطح تحصیلات، تجربه کاری و … متغیر است.

بنابراین شما می‌توانید با مطالعه بیشتر و کسب دانش و آگاهی‌های لازم در این شغل پیشرفت کرده و مشتریان بیشتری را جذب نمایید.

سوال داری شمارتو بذار

هر سوالی داری بپرس حداکثر تا پایان وقت اداری امروز بهت زنگ میزنیم

برای دوستات بفرست

پوشش مشاورین املاک موفق اینگونه است

زمانی که شخصی برای بازدید از یک خانه، وارد دفتر املاک می‌شود، اولین برخورد او و مشاورین املاک تاثیر و اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر مشاور ظاهر موجهی نداشته باشد بعید است خریدار بتواند به او اعتماد کند اما اگر در همان ثانیه‌های ابتدایی تنها به وسیله ظاهر خود بتواند اعتماد مشتری را جلب کند، ادامه کار برای متقاعد کردن او برای رهن، اجاره و یا خرید خانه، راحت‌تر پیش خواهد رفت. در ادامه این مقاله قصد داریم درباره آداب پوشش مشاورین املاک صحبت کنیم که…

توضیحات بیشتر »
فروش اپارتمان

فروش آپارتمان خوش فروش

شاید اغراق نکرده باشیم اگر بگوییم خانه بزرگترین و شیرین‌ترین سرمایه و تجربه خرید و فروش اغلب افراد به حساب می‌آید، بنابراین هنگام خرید یا فروش آن به مسائل متعددی توجه کرده و حساسیت به خرج می‌دهند. در این میان مشاورین املاک می‌توانند راهنما خوبی برای خرید و فروش آپارتمان باشند چرا که این امکان را دارند تا با توجه به شرایط مشتری، فایل‌های متنوعی را به او پیشنهاد دهند اما، واضح است که آپارتمان‌های خوش فروش زودتر انتخاب می‌شوند

توضیحات بیشتر »
سبد خرید

اگر در ارتباط با دوره های آنلاین و حضوری آکادمی سوال داری

شمارتو بزار :

Call Now Button